برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان، با هدف ساده کردن زندگی روزمره طراحی می‌ شوند که می‌ توان در بخش‌ های مختلف از آن‌ ها استفاده کرد.   یک خانه هوشمند دارای دستگاه های خود از طریق اینترنت است و کاربر می تواند عملکرد هایی از قبیل دسترسی امنیتی به منزل، دما، روشنایی و سینمای خانگی را کنترل کند.

دستگاه های خانه هوشمند به یکدیگر متصل شده و از طریق یک نقطه اصلی، یک تلفن هوشمند تبلت، لپ تاپ یا کنسول بازی قابل دسترسی هستند. قفل درب، تلویزیون، ترموستات، مانیتور منزل دوربین، چراغ و حتی وسایلی مانند یخچال را می توان از طریق یک سیستم اتوماسیون خانه هوشمند کنترل کرد.

با بالا رفتن سن افراد توانایی انجام بسیاری از کارهای روزانه را ندارند و با چالش‌ های مختلفی مواجه می‌ شوند. تکنولوژی تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کرده و با وجود فناوری‌ های خانه هوشمند و در دسترس قرار گرفتن ابزار ارزشمند زندگی برای سالمندان بسیار راحت‌ تر می‌ شود. اگر شما نیز در خانه خود سالمند دارید، توصیه می‌ کنیم در این مقاله با سایت هامین همراه باشید.

بیشتر بخوانید برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان : ساعت دیجیتال باشگاهی

برنامه های خانه هوشمند

معرفی برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

 1. یاری رسانی به بهبود حافظه

وسایل خانه هوشمند نیز می توانند در بهبود حافظه سالمندان نقش داشته باشند و مواردی مانند قرار ملاقات و حمل کلید را به آنها یادآوری کنند و همچنین با ارائه تمرینات مختلف برای تقویت حافظه، مغز آنها را درگیر کنند.

 1. مانیتورینگ پزشکی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 1. نظارت از راه دور

بسیاری از مراقبان مجبورند یک ساعت در روز را از سالمندان خود دور کنند و با وجود وسایل هوشمند در خانه، این افراد می توانند ردیابی عزیزان خود را داشته باشند و فعالیت های قسمت های مختلف خانه را کنترل کنند.

 1. پاسخ اضطرار ی

یکی از برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان پاسخ اضطراری آن است. همچنین می توان از دستگاه های خانه هوشمند برای هشدار دادن به مراقبان در مواقع اضطراری استفاده کرد. این دستگاه ها با توجه به حسگرهایی که دارند می توانند در صورت سقوط یا اورژانس پزشکی اطلاعات را به سرعت ارائه دهند.

 1. مشارکت اجتماعی

دستگاه های هوشمند می توانند مشارکت اجتماعی و تعامل سالمندان را از طریق تماس ویدیویی با دوستان و اعضای خانواده فعال کنند.

 1. کنترل محیطی

از دستگاه های هوشمند می توان برای کنترل عوامل محیطی مانند دما، کیفیت هوا و رطوبت برای ایجاد محیطی راحت و سالم برای سالمندان استفاده کرد. تمامی ویژگی ها را می توان در قالب یک اپلیکیشن در نظر گرفت و توسط تلفن همراه مدیریت کرد.

 1. پیشگیری از سقوط

یکی از خطراتی که همیشه سالمندان را تهدید می کند سریدن و زمین خوردن است که می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. امروزه دستگاه‌های خانه هوشمند می‌توانند سقوط را تشخیص دهند و به مراقبان سریعا هشدار دهند. همچنین این سیستم ها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که در صورت ورود فردی به اتاق، چراغ ها به صورت خودکار روشن می شوند تا خطر سقوط کاهش یابد.

 1. سیستم هشدار

این سیستم‌ها بیشتر جنبه امنیتی دارند. دوربین کوچکی به سیستم هشدار متصل شده که در صورت بروز مشکل، هشدار خواهد داد. به طور مثال در صورتی که سالمند فراموش کند درب ماشین خود را قفل کند، سیستم هشدار اطلاع داده و با استفاده از تلفن همراه خود می‌تواند آن را قفل نماید.

بیشتر بخوانید برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان : گجت های هوشمند

برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

 1. قفل هوشمند

قفل‌های هوشمند و سیستم‌های امنیتی به سالمندان اجازه می‌دهند که با حس آزادی بیشتری در خانه زندگی کنند. علاوه بر این به مراقبین احساس امنیت می‌دهد. از طریق این قفل‌ها می‌توان زمان ورود و خروج افراد را کنترل کرد. همچنین قابل کنترل از راه دور هستند. سیستم‌های امنیتی به مراقبین این امکان را می‌دهند که بتوانند با کنترل صوتی و تصویری، بر فعالیت‌ها در سرتاسر خانه نظارت داشته باشند.

 1. قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی، قفلی الکترومکانیکی یا هوشمند است که با استفاده از روش بیومتریک اثر انگشت فعال می‌شود. این قفل هوشمند با استفاده از شناسایی و انطباق اثر انگشت ذخیره شده، درب ساختمان هوشمند را باز یا بسته می‌کند. این نوع قفل‌های هوشمند انواع متنوعی دارند.

 1. بلندگوهای هوشمند

اسپیکرهای هوشمند مانند Amazon Echo و Google Home دستگاه‌هایی هستند که با صدا فعال می‌شوند و می‌توانند وظایف مختلفی مانند پخش موسیقی، تنظیم یادآوری‌ها و پاسخ دادن به سؤالات را انجام دهند.

 1. کنترل خودکار چراغ و ترموستات‌ها

ممکن است در برخی مواقع کارهای خانه برای سالمندان سخت و دست و پاگیر شود. بسیاری از محصولات هوشمند هستند که می‌توانند این کارها را آسان کنند. به طور مثال می‌توان با خودکارسازی کنترل دما، تنظیم دمای محیط را شخصی‌سازی کرد. چراغ‌های خودکار جابه‌جایی سالمندان را آسان می‌کند. به طور ویژه در هنگام شب که سالمند می‌خواهد از اتاق خود خارج شود با روشن و خاموش شدن چراغ‌ها به‌صورت خودکار دیگر نیازی به پیدا کردن سوئیچ روشن و خاموش کردن چراغ نیست.

 1. دستیار خانه هوشمند

روزبه‌روز بر محبوبیت دستیارهای خانه هوشمند افزوده می‌شود. این ابزار کارهای ساده را ساده‌تر می‌کنند. سالمندان با استفاده از آن‌ها می‌توانند کارهای روزمره مانند پخش موسیقی، تماس تلفنی، خواندن کتاب و … به‌سادگی انجام دهند. استفاده از آن‌ها نه‌تنها برای عزیزان شما راحت است، بلکه سرگرم کننده نیز هستند.

 1. مدیریت دارویی

مدیریت دارو نیز یکی از برنامه های بسیار مهم و مفید دستگاه های هوشمند برای سالمندان محسوب می شود. با برنامه نویسی، این سیستم می تواند به طور خودکار در زمان مناسب به سالمندان یادآوری کند و بلافاصله محل دارو را دوباره پر کند یا به مراقب هشدار دهد که دارو باید دوباره تعویض شود.

 1. دستگیره دیجیتال

از دیگر تجهیزات خانه هوشمند میتوان به دستگیره دیجیتال اشاره نمود.

 1. پرده برقی

پرده برقی، همان پرده معمولی است که مجهز به موتور برقی شده است که به صورت خودکار یا از راه دور، قابل کنترل شدن است. نصب پرده برقی محدودیتی ندارد و شما می‌توانید این پرده‌های برقی، را در سرویس بهداشتی، اتاق خواب، اتاق کار و هر بخش دیگری از خانه یا هتل یا هر ساختمان دیگری، نصب کنید.

 1. تغییر وضعیت سیستم تهویه ی هوای خانه

یکی از مزایای خانه هوشمند برای سالمندان، سیستم تهویه ی هوای سریع و کاربردی است. افراد سالخورده چندان طاقت گرما و یا سرمای تابستان و زمستان را ندارند. اینکه در طول روز نسبت به تغییر دمای خانه تمایل داشته باشند، امری طبیعی است. در حالت عادی معمولا سیستم های تهویه ی هوا برای خنک سازی یا گرم کردن فضای خانه، کمی فرصت لازم دارند. این مدت زمان ممکن تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. مسلما چنین شرایطی باعث آزردگی خواهد شد.

بیشتر بخوانید برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان: مزایای سرمایش و گرمایش هوشمند 

خانه هوشمند برای سالمندان

مزایای بکارگیری برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

 • بهبود ایمنی و امنیت سالمندان
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • افزایش اعتماد و اطمینان مراقبان
 • بهبود رفاه کلی سالمندان و مراقبان
 • افزایش استقلال و اعتماد به نفس

کلام آخر مقاله برنامه های خانه هوشمند برای سالمندان

امروزه با وجود پیشرفت در تکنولوژی روی کار آمدن تجهیزات جدید زندگی برای سالمندان بسیار راحت شده‌ است. فقط کافی است شما برنامه‌ های مختلف خانه هوشمند برای سالمندان را بشناسید و بتوانید متناسب با نیاز آن‌ ها بهترین وسایل را فراهم کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آیا برای خرید محصول احتیاج به مشاوره دارید؟

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من