هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

احتمالا با شنیدن واژه ی هوش مصنوعی به یاد ربات ها و فیلم های علمی تخیلی می افتید.مثلا به یاد فیلم ” من ربات” که بازی درخشان ویل اسمیت که در آن رباتی طراحی شده بود که می توانست خارج از برنامه و با احساسات و منطق برنامه تصمیم بگیرد. با اینکه این فیلم کاملا جنبه ی تخیلی دارد، این مساله که مهندسان به دنبال ساختن ماشینی هستند که بتواند مانند انسان تصمیم گیری کند درست است. در این مقاله قصد داریم به اینکه هوش مصنوعی چیست، چگونه کار می کند و چه کابربرد هایی دارد بپردازیم.

بیشتر بخوانید : ساعت دیجیتال باشگاهی

هوش مصنوعی

منظور از هوش مصنوعی چیست؟

برای اینکه به بررسی مفهوم هوش مصنوعی بپردازیم اجازه دهید ابتدا منظورمان از هوش را بیان کنیم. ما همه ی رفتارهای کمی پیچیده ی آدم ها را به هوش نسبت می دهیم در حالی که حتی پیچیده ترین رفتار حشره ها را هیچ وقت به هوش نسبت داده نمی شود. به عنوان مثال زنبور های گال زا را در نظر بگیرید، زمانی که زنبور ماده با غذا به خانه برمیگردد، ابتدا غذا ها را دم ورودی لانه میگذارد، سپس چک می کند تا مطمئن شود موجود مزاحمی توی لانه نیست. اگر هنگامی که زنبور هنوز داخل لانه است غذایش را فقط چند سانت جا به جا کنیم، زنبور دوباره همه ی این مراحل را برای داخل بردن غذا انجام می دهد. و اینگونه مشخص می شود که در واقع این سیستم برای زنبور یک قریضه است و هیچ هوش و فکری پشت آن نیست.

هوش مصنوعی به شبیه‌ سازی هوش انسانی در ماشین‌هایی اشاره دارد که طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که مانند انسان فکر کنند و از اعمال آن‌ها تقلید کنند. تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی عمدتاً بر مؤلفه های زیر از هوش متمرکز شده است:
یادگیری، استدلال، حل مسئله، ادراک و استفاده از زبان.

هوش مصنوعی چگونه کار می کند؟

به طور کلی، به سیستم‌های هوش مصنوعی مقادیر زیادی از داده‌های آموزشی(training data) داده می شود. سیستم های هوش مصنوعی با تحلیل کردن این داده ها می توانند الگو ها و روابط بین متغییر ها را پیدا کنند و به کمک آن ها آینده را پیش بینی کنند. به این ترتیب، یک ربات چت با استفاده از نمونه‌هایی از چت‌های متنی را دریافت کرده است، می‌تواند یاد بگیرد که چگونه تبادلات واقعی با افراد ایجاد کند.

یا یک ربات تشخیص تصویر می‌تواند با مرور میلیون‌ها مثال، شناسایی و توصیف اشیاء در تصاویر را بیاموزد. هوشمصنوعی به پایه ای از سخت افزار و نرم افزار تخصصی برای نوشتن و آموزش الگوریتم های یادگیری ماشین نیاز دارد. در بین زبان های برنامه نویسی، نرم افزار های پایتون و R از محبوبیت ویژه ای در هوش مصنوعی برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید : کلید ریموت دار کولر آبی

هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی پایانی ندارد. این فناوری را می توان در بسیاری از بخش ها و صنایع مختلف به کار برد. مثلا از هوش مصنوعی در صنعت مراقبت های بهداشتی برای تعیین کردن دوز دارو و درمان های مختلف در بیماران و برای روش های جراحی در اتاق عمل استفاده می شود.

از دیگر نمونه‌های ماشین های دارای هوشمصنوعی می ‌توان به رایانه‌ هایی که شطرنج بازی می‌ کنند و ماشین‌های خودران اشاره کرد. هر یک از این ماشین‌ها باید عواقب هر اقدامی را که انجام می‌دهند بسنجند، زیرا هر اقدامی بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. در شطرنج، نتیجه نهایی برنده شدن در بازی است. برای خودروهای خودران، سیستم کامپیوتری باید تمام داده های خارجی را در نظر گرفته و آن را محاسبه کند تا به گونه ای عمل کند که از برخورد با سایر ماشین ها و اشیا جلوگیری کند.

هوش مصنوعی همچنین کاربردهایی در صنعت مالی دارد، جایی که از آن برای شناسایی و نشان دادن فعالیت‌های بانکی و مالی مانند استفاده غیرعادی از کارت نقدی و سپرده‌های حساب بزرگ استفاده می‌شود که همگی به بخش کلاهبرداری بانک کمک می‌کنند. از برنامه های کاربردی برای هوش مصنوعی نیز برای کمک به ساده سازی و تسهیل تجارت استفاده می شود. این امر با تسهیل برآورد عرضه، تقاضا و قیمت گذاری اوراق بهادار انجام می شود.

نگرانی ها در مورد هوش :

هوشمصنوعی از ابتدای پیدایش خود مورد توجه دانشمندان و عموم مردم را به خود جلب کرده است. یکی از موضوعات رایجی که موجب نگرانی مردم است این ایده است که ماشین‌ها به قدری توسعه می‌یابند که انسان‌ها قادر به ادامه آن نخواهند بود که آن هارا کنترل کنند و آن ها کنترل خود را در دست بگیرد. همچنین ماشین ها می توانند به حریم خصوصی افراد نفوذ کنند و حتی اقداماتی بر ضد انسان ها انجام دهند.

یکی دیگر از موضوعات بحث برانگیز بسیاری از افراد با هوشمصنوعی این است که فناوری های هوش مصنوعی ممکن است بر اشتغال انسان تأثیر منفی بگذارد. با توجه به اینکه بسیاری از صنایع به دنبال خودکارسازی مشاغل خاص از طریق استفاده از ماشین آلات هوشمند هستند، این نگرانی وجود دارد که افراد از نیروی کار بیرون رانده شوند و مشکل بیکاری در آینده شدت بیشتری پیدا کند.

بیشتر بخوانید : رله سوئیچ هوشمند هامین 

انواع هوش مصنوعی

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آیا برای خرید محصول احتیاج به مشاوره دارید؟

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من